İstanbul

Karagöz Hacivat sokakta gösteri

Hacivat Karagöz Ramazan Sokak İftarında

Ah nerede o eski ramazanlar. Hacivat Karagöz bir zamanlar toplumun en büyük eğlencelerinde biriydi. Eskiden ramazan gecelerinde mutlaka ramazan eğlencesi yapılırdı.

Büyük bir sabırla beklenen iftar topu atıldıktan sonra iftariyelikler sofraya gelirdi. iftarını yapan herkes doğru Karagöz Hacivat seyretmeye giderdi.

Hacivat çelebi mani söyleyerek perdeye gelir “şu dört köşe sahne de bir arkadaşım olsa” diye başlardı söze. Bu sesi duyan Karagöz hiç durabilir mi perdeye gelmeden. tatlı tatlı şakalaşmalar bir birini takip ederdi. kısacası Karagöz Hacivat toplumumuzun en önemli kültürel ögelerinden biriydi.

Şimdi bizde İstanbul Hacivat Karagöz olarak o günlere sizleri götürmek ve o güzellikleri yaşatmak için elimizden gelen gayreti ortaya koyuyoruz. Sokak iftarlarında sahne alan ekiplerimiz o günleri sizlerle buluşturmanın sevinci içerisinde.

Masalar sokaklarda hazırlanmış iftariyelikler üzerine koyulmuş. Misafirlerin büyük bir teveccühle gelip yerlerini aldıkları masalarda hazırlıklar tamamlanır.

Hacivat Karagöz olarak bizde son hazırlıklarımızı tamamlar ve sahnemizi bekleriz. O vakit geldiğinde “of hay hak” diyen Hacivat’ın sesini duyarız. Peşinden hemen Karagözün sesi gelir. Hacivat Karagözü nükteli bir şekilde perdeye çağırır.

HACİVAT: Yar bana bir eğlence aman.

KARAGÖZ: Kafana yiyeceksin yumruğu yaman.

HACİVAT: yar bana bir eğlence.

KARAGÖZ: Kafana geliyor tencere.

HACİVAT: Bak ben seni gördüm memnun oldum.

KARAGÖZ: Bende seni gördüm maymun oldum.

HACİVAT: Ben seni görünce mesut oluyorum.

KARAGÖZ: Ben de seni görünce dut oluyorum.

HACİVAT: Karagözüm sesime gel sesime

KARAGÖZ: Sende gel dedemin püsküllü fesine.

İstanbul Hacivat Karagöz ekibi olarak Ramazan etkinliklerinizde yer alıyoruz. Geleneksel Hacivat Karagöz Gölge Oyunu ve Canlı Sahne Performansı olmak üzere iki çeşit gösterimiz bulunmaktadır.

 

Geleneksel Gölge Oyunu; Sahnede perdeye yansıtılan ışık ile Hacivat Karagöz tasvirlerinin “hayali” tarafından seslendirilmesi, oynatılmasıdır.

Canlı Sahne Performansı; Tecrübeli tiyatro ekimiz Hacivat Karagöz kıyafetleri ve makyajı ile sahnede şarkılar söyleyerek, Ramazan ayına yönelik mizahi gösteri sunarlar.

ramazan-programında-hacivat-karagöz-gölge-oyunu-sahne-etkinlikleri

 

 


Ramazan organizasyonlarınızda bizi davet etmek için Whatsapp üzerinden bizimle iletişim kurabilir veya 0539 242 83 91’dan bizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bilgi Al
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button