İstanbul

Hacivat Karagöz Bahçeşehir koleji Kış Karnavalında

"<yoastmark

      Hacivat Karagöz Bahçeşehir koleji Kış Karnavalında. Okumak her çocuğun hakkıdır. Toçev yararına düzenlenen geleneksel “Kış Karnavalında birbirinden eğlenceli şişme oyun alanları, stantlar, fotoğraf çekimi, ebruli sanatı, kaligrafi sanatı ve Hacivat karagöz gölge oyunu olarak bizlerde sahne aldık.

      Okumak isteyen ancak ailesinin maddi yetersizliği sebebiyle bu imkanı edinememiş çocuklar için yapılan bu duyarlı hareket için sahne de olmak bizi fazlasıyla memnun etti. 

Oyun hazırlıkları için sahneye geldik. sahne de bizden önce çocukların dans gösterisi vardı. çocukların hepsi bu duyarlı hareket için elini taşın  altına koymuşlar. Tebrik etmeden geçmek istemedik. Sahne sırası bize geliyordu artık bütün malzemelerimizle sahneye çıktık.

Tiyatro zor zahmetli ama seyri güzel bir iş. sizin görmediğiniz sahne arkasında hummalı bir çalışma aşaması var. ahşap iskelemizi kurduk perdelerimizi hazırladık. hayal perdesinin olmazsa olmazı mermerşah kumaşımızı da perdemize takıp iyice gerdir.

Perde kurduk ışık yaktık gösteririz gölge hayal;

Hacivat Karagöz Bahçeşehir koleji Kış Karnavalında olmak daha da keyif kattı. Hayal perdesi kurulunca gölge oyununun gizemi olan ışık yakma işlemini de tamamladık. sahne hazırlıklarını bitirdikten sonra seyircilerimizi salona almaya başladık. Salon dolunca da oyuna başlamadan önce geleneksel Türk tiyatrosu hakkında bilgi vermeyi tercih ediyoruz.

Hem oyun seyrederken dikkatleri toplanmış oluyor. Hem de Karagöz oyununun tarihçesi hakkında bilgi sahibi olmuş oluyorlar. Orhangazi zamanın da cami inşaatında diye başlayan cümleler farklı söylentiler içermektedir. en çok bilinen hikayeyi anlatıp oyuna geçtik.  Işıklar kapanır perde ışığında nareke sesi duyulmaya başlar.

Nareke sesi gelir de zilli tef ona eşlik etmez mi? Arkasından Hacivat çelebi şarkısını söyleyerek perdeye gelir ve “yar bana bir eğlence aman” diye oyunu açar. Hayali (Karagöz oyununda tasvirleri seslendiren kişi) başlar iki kadim arkadaşı konuşturmaya.

      Hacivat Karagöz Bahçeşehir koleji Kış Karnavalında ve yardım için yapılan bu oyunun içeriğine bizde katkıda bulunmalıydık ve yaptık. karagöz oyunu doğaçlamaya açık bir oyundur. hem yardımla alakalı hem de çocukların yardıma ihtiyacı olan kişilerle kurdukları bu güzel sevgi bağına değindiğimiz oyunumuzla çok eğlendik. çocuklarında oyunu kahkahalarla seyretmesi bizi de mutlu etti.

 

karagoz-bahçesehir-kıs-karnavalında

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Bilgi Al
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button