İstanbul

Karagöz Abdurrahman-Nermin Bilimli Anaokulunda

Karagöz Abdurrahman-Nermin Bilimli Anaokulunda güzel bir program yaptı. miniklerimizin heyecanını görmemek elde değildi.

Geleneksel oyunumuz olan Karagöz oyununu görme fırsatları oldu. çok güzel vakitler geçirdik. Karagöz’ün hem perde de görmelerini hemde sahnede kostümlerle interaktif olarak görmelerini sağlayan güzel bir oyun oynadık…

 Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz oyununa çocuklarımızın algılarını ve hassasiyetlerini dikkate alarak hazırladık. Hem eğlenmelerini, hemde öğrenmelerini istiyoruz. Bu sebepten dolayı çocuklar için görgü nezaket kurallarını işliyoruz. değerler eğitimi kapsamında içeriklerimizi hazırlıyoruz.

Ek olarak temizlik alışkanlıkları gibi çocuklarımızın günlük yapması gerekenleri de hatırlatıyoruz. Ana okulunda sahne almak daha tiyatroyla yeni yeni tanışan miniklere misafir olmak çok keyifli bir duygu oldu. sahnesinden idaresine çok güzel karşılandık. Bizler için hazırlanmış sahneye geçtik.

Oyun Vakti

     Dekorumuzu, perdemizi ve ses sistemimizi kurduk. son hazırlıkları da yapıp çocukları beklemek için perdenin arkasına geçtik. minik kelebekler kısa bir süre sonra sahneye geldiler. Karagöz ve Hacivat hakkında genel ve anlaşılır bir bilgi verdikten sonra başlamak için perdemizin ardına geçtik.

Hacivat ah aman der yar bana bir eğlence diye perdeye gelir. Çiçeklerle süslenmiş bahara benzer perdemiz, seyredenler zevk alır gülizara benzer bizim perdemiz. etrafına toplanmış minik minik yavrular kelebekler çiçekleri üşmüşe benzer perdemiz ah çocuklar hepinize hoş geldiniz der mevladan mutluluklar dileriz…

 

Sözüne devam eder, benimde sizin gibi arkadaşım olsa geliverse buraya o söylese ben dinlesem haddim olmayarak bendeniz söylesem o dinlese Karagöz; şu Hacivat da bizim oğlanın burnunu yese diye hem söze hem perdeye girer…

Geleneksel oyunumuz başlamış olur. tüm dikkatlerini perdeye veren çocuklar için eğitim anlamında güzel bir etkinliktir. Karagöz işten atılmıştır Hacivat yine Karagöze iş bulmaya çalışır. Başına türlü işler gelen karagöz okumadığı ve okula gitmediği için çok pişman olmuştur. Hacivat durumu anlar onun eğitim alırsa hayatını kolaylaşacağına ikna eder. Karagöz artık başı boş olmaktan ve vurdum duymaz olmamıştır. müzikli ve eğitici olan Geleneksel Oyunlarımızı Çocuklarla buluşturmak için İstanbul Hacivat Karagöz doğru yer.

Karagöz ana okulunda

Bir yanıt yazın

Bilgi Al
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button