İstanbul

Okullarda Önlemler Kapsamında Hacivat Karagöz Gösterisi Nasıl yapılıyor?

Bu yazıyı içinde bulunduğumuz süreçte hangi şartlarda ve nasıl etkinlikler yapabildiğimizi anlatacağımız bir yazı oldu. Sabırla okumanızı tavsiye ederiz. İstanbul Hacivat Karagöz ekibi olarak yaklaşık on yılı aşkın zamandır çocuk tiyatrosu, geleneksel türk tiyatrosu alanında bir çok eser sahneye koyduk.

Şu an içinde olduğumuz dönemi hiç yaşamadık. Bu mevcut ortamdan ve şartlardan dolayı önceliklerimiz normal hayatımızda değiştiği gibi sanat ve sahne hayatında da değişti.

Değişen Önceliklerimiz Neler?hacivat karagoz okulda

Bu süreç bize gösterdiki insan sağlığı her zamankinden çok daha mühim. Biz de çocukların daha sağlıklı oyun seyretmeleri için neler yapabiliriz diye düşündük.

1- Hijyen

2- Maske

3-Mesafe    

Gösteri için okula geldiğimiz de konferans salonunu havalandırarak işe başlıyoruz. Salonun girişine dezenfektan & kolonya yerleştiriyoruz. Gösteri başlayacağı zaman öğrencileri gösterinin yapılacağı salona alırken dezenfekte ederek alıyoruz.

Tek tek maske kontrolü yapıyoruz. Koltuk oturma düzeninde bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde oturmalarını sağlıyoruz.  Sahada Alanında uzman arkadaşlarımızda tüm süreci yönetiyoruz.

Salonu küçük olan okullarda sadece tek sınıf şeklinde gösteriye alıyoruz. Salonu orta ve büyük ölçekli okullarda ise sınıflar arası boşluk bırakacak şekilde düzenliyoruz.

Önemli;

Kaldı ki çocuklar gerek sınıflarda gerek teneffüslerde gerekse kantin ve okul bahçesinde kontrolsüz ve dikkatsiz. hacivat karagozokuldaBiz tüm tedbirleri alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. bunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Okullarda Yaptığımız Gösteriler;

  • Hacivat Karagöz Gölge Oyunu
  • Nasrettin Hoca İle Fıkralar
  • İbiş Görgü Kurallarını Öğreniyor
  • Hacivat Karagöz Canlı Sahne Performansı
  • Hacivat Karagöz Temizlik Adabı
  • İllüzyon ve Jonglör Gösterisi

Çocukların yaş gruplarını göz önünde bulundurarak özenle hazırladığımız oyunlarımız pedagojik açıdan da dikkatlice hazırlanmıştır. Sadece basitçe oyunu yapıp bitirmek değil amacımız.

Çocukaların oyun sonunda kazanım edinmeleri ve hem eğlenip hemde hedeflediğimiz kazanıma kavuşmuş olmaları.

Gelenekten aldığı güçle, yeniliklere yer veren çözüm odaklı çalışan profesyonel ekibiyle gelenekten geleceğe bir köprü olmuştur. Başarımızın kıymetli seyircilerimizin memnuniyetinde gizli olduğunu biliyor ve bunu dikkate alarak özveriyle çalışıyoruz.

 

Gösteriler ve Atölyeler hakkında güncel bilgiler için sosyal medyada , https://www.facebook.com/istanbulhacivatkaragoz/ bizi takip edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Bilgi Al
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button