İstanbul

karagözün tarihi ve belgeleri

Ramazan da Hacivat Karagöz Etkinliği ve Geleneksel Gösteriler

Ah nerede o eski ramazanlar demeyin efendim. İstanbul Hacivat Karagöz ekibi olarak tüm ekiplerimizle bu güzellikleri sizlere yaşatmak için varız.

Ramazan demişken Karagöz ve Hacivat’ı görmeden geçmek olmaz. Bu kültürü Ramazan gibi bir ayda yaşamanın yanı sıra gelecek nesillere de  taşımanın sevincini yaşıyoruz. 🌸

Ramazan ayında içimizi kaplayan o sevinçle gün içinde hazırlıklarımızı yapıyoruz. İftar saatinin yaklaşmasıyla bir tatlı telaş kaplıyor bizleri. top sesiyle iftarımızı yapıp artık sahne vakti yaklaştığını anlıyoruz.

Geleneksel gölge oyunumuz olan Karagöz perdesini kurup hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Ramazan ayında bizi davet eden ev sahibinin isteklerine göre gösterimizi ve sahnemizi detaylandırıyoruz. 🌸

Gölge oyunun yanı sıra canlı performanslarımızda sahne de oluyoruz. Gölge oyunu bir usta ve bir çırakla can bulur. Oynatan kişiye (ustaya) hayali denir. Yanında ki yardımcısına da yardak denir. Hayali karakterleri canlandırır onlara ses nefes olur. yardak oyun başlamadan önce hazırlıkları yapar ve oyun esnasında tef çalar. 🥳

Karagöz Hacivat canlı performans ise tecrübeli oyuncu arkadaşlarımızın kostüm giyerek sahne almasıyla gerçekleşir. Karagöz perdeye öyle kolay kolay gelmez başına bin bir türlü işler gelmiştir. Hacivat Karagöz’ü ikna edip sahneye getireceğim diye göbeği çatlar ama nafile. Karagöz öyle laftan anlayan bir adam değildir.

Hacivat sahneye gelir başlar Karagöz’e seslenmeye. Aman bana bir eğlence. Yar bana bir eğlence. yar bana bir eğlence aman. Karagöz gelmez bırakın gelmeyi ses dahi vermez. Hacivat’ın aklına bir fikir gelir. ben bunu kızdırırsam çıkar gelir der.

Hacivat: Karagözüm

Karagöz: Ne bağırıp duruyorsun sarı uyuzum.

Hacivat: Karagözüm senin o vücudunun üstündeki kocaman bir bal kabağı hemde içi boş.

Karagöz: Allah yedim seni tutmayın beni.

Karagöz perdeye gelir ve oyunumuz başlar. Karagöz her zaman ki gibi işten kovulmuş işsiz güçsüz gezmektedir. Hacivat çelebi yardımcı olmaya çalışır ve oyun devam eder. geleneksel oyunlarımızla ramazan ayı boyunca sahnede sizlerle oluyoruz. Karagöz oyununu sadece Ramazan ayında değil tüm yılda çeşitli vesilelerle sizlerle buluşturuyoruz. Karagöz oyunumuzun ortalama otuz ile kırk dakika arasında bir program süresi vardır.

Gösteriler ve Atölyeler hakkında güncel bilgiler için sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.

 

karagöz ramazan ayı fotograf

 

 

 

Bir yanıt yazın

Bilgi Al
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button